Pite veľa vody počas dňa

0 Comments

Pite veľa zdravej vody

Koľko vody by ste mali vypiť denne? Pravdepodobne viete, že keď teploty vonku stúpajú, je dôležité piť veľa tekutín. Ale zostať hydratovaný je každodennou nevyhnutnosťou, bez ohľadu na to, čo hovorí teplomer. Žiaľ, mnohí z nás nepijú dosť, najmä starší dospelí. Starší ľudia nepociťujú smäd tak, ako keď boli mladší. A to môže byť problém, ak užívajú lieky, ktoré môžu spôsobiť stratu tekutín, ako je napríklad diuretikum.

Výhody pitnej vody

Voda zabezpečuje správne fungovanie každého systému v tele. Špeciálna zdravotná správa Harvardskej lekárskej školy uvádza, že voda má mnoho dôležitých úloh, ako napríklad:

  • prenášanie živín a kyslíka do buniek
  • vyplavovanie baktérií z vášho močového mechúra
  • napomáhanie tráveniu
  • predchádzanie zápche
  • normalizácia krvného tlaku
  • odpruženie kĺbov
  • chráni orgány a tkanivá
  • regulácia telesnej teploty
  • udržiavanie rovnováhy elektrolytov (sodíka).

Ak svojmu telu poskytnete dostatok tekutín na vykonávanie týchto úloh, znamená to, že zostanete hydratovaní.

Ak nepijete dostatok vody každý deň, riskujete dehydratáciu. Varovné príznaky dehydratácie zahŕňajú slabosť, nízky krvný tlak, závraty, zmätenosť alebo tmavú farbu moču.

Koľko vody by ste teda mali vypiť? Väčšina ľudí potrebuje asi štyri až šesť šálok vody každý deň.

Koľko vody by ste mali vypiť denne?

Pravidlo štyroch až šiestich šálok denne platí pre všeobecne zdravých ľudí. Je možné prijať  príliš veľa  vody, ak máte určité zdravotné ťažkosti, ako je ochorenie štítnej žľazy alebo problémy s obličkami, pečeňou alebo srdcom; alebo ak užívate lieky, ktoré zadržiavajú vodu, ako sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), opiátové lieky proti bolesti a niektoré antidepresíva.

Koľko vody denne by ste mali vypiť, ak patríte do tejto kategórie? Neexistuje univerzálna odpoveď. Príjem vody musí byť individuálny a ak si nie ste istí správnym množstvom pre vás, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Ale aj potreba vody u zdravého človeka sa bude líšiť, najmä ak vodu strácate potom, pretože cvičíte alebo ste vonku počas horúceho dňa. Ak vás zaujíma, koľko vody by ste mali pri týchto príležitostiach vypiť, porozprávajte sa so svojím lekárom, ale všeobecným pravidlom pre zdravých ľudí je vypiť dve až tri šálky vody za hodinu alebo viac, ak sa silne potíte.

Tipy, ako sa vyhnúť dehydratácii

Nie je to len voda, ktorá vás hydratuje. Všetky nápoje  obsahujúce vodu prispievajú k vašim každodenným potrebám. A je mýtus, že kofeínové nápoje alebo tie, ktoré obsahujú alkohol, dehydratujú, pretože vás nútia močiť. Robia, ale v priebehu dňa voda z týchto nápojov stále vedie k čistému pozitívnemu príspevku k celkovej spotrebe tekutín.

Samozrejme, existuje veľa dôvodov, prečo  je voda stále lepšou voľbou.

Pamätajte, že sladené nápoje môžu viesť k zvýšeniu telesnej hmotnosti a zápalu, čo môže zvýšiť riziko vzniku chorôb, ako je cukrovka. Príliš veľa kofeínu vám môže spôsobiť nervozitu alebo vám nemôže spať. A príjem alkoholu by mal byť obmedzený na jeden nápoj denne pre ženy a 1-2 nápoje denne pre mužov.

Aby ste predišli dehydratácii, pite tekutiny postupne, počas dňa. Jednoduchý spôsob, ako to urobiť, je napiť sa pri každom jedle, ako aj spoločensky alebo s liekmi.

A vedzte, že tekutiny prijímate aj z potravín bohatých na vodu, ako sú šaláty, ovocie a jablkový pretlak.

About the author 

Marián Bujdoš

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Subscribe to get the latest updates